Este foarte probabil, cel mai interesant meci al anilor acestia, in materie de sah online si de sah Blitz+Bullet. Cei doi mari maestri, Magnus Carlsen si Hikaru Nakamura sunt emblematici in sahul mondial la tabla si online. Practic ne intoarcem la re-editarea primei editii (care avea totusi un nume diferit: "Grandmaster Blitz Battle Championship") a acestei competitii, pe serverul numarul 1 in lume, Chess.com. AICI, se poate citi articolul scris la vremea respectiva.

Se va juca duminica 18 decembrie 2022, de la ora 20:00 CET (21:00 Romania), in formatul de trei ore, portionat astfel: 5m+1s pentru o durata de 90 minute, 3m+1s pentru o durata de 60 minute si 1m+1s pentru o durata de 30 minute. Totul va fi transmis live si comentat pe canalul oficial https://www.chess.com/tv

UPDATE 19 decembrie 2022, 10:30. GM Hikaru Nakamura este campionul editiei de anul acesta. In finala, a dispus la limita de GM Magnus Carlsen cu scorul 14,5-13,5.

Acesta a fost tabloul initial al editiei 2022, a acestei competitii. Au ramas numai 2. Cine va castiga finala?

Toate partidele acestei editii, se pot consulta aici:

Cei care doresc doar sa observe partidele finalei (fara comentarii), tot la acest link vor gasi la ora meciului, adaugate si partidele Carlsen vs Nakamura-

Finala competitiei, desfasurata pe 18 decembrie 2022, incepand cu ora 20:00 CET, nu a avut nimic mai prejos decat o finala incredibila, incheiata doar cu putine minute inainte. Adica, cea a mondialului de fotbal, care a incoronat Argentina lui Messi, campioana mondiala.

Hikaru a inceput tare, cu Magnus parca amortit si neintrat in lupta. Apoi s-au petrecut de toate, cu avantaje risipite, capcane, combinatii si tot ce se poate vedea in sahul online. Jucatorii, cu toata valoarea lor imensa, au aratat uneori limitele umane. Si spectacolul a fost garantat si urmarit in direct de sute de mii de fani. Numai pe twitch.tv erau in direct practic un stadion de spectatori.

In portiunea 5m+1s (prima a meciului), s-a intamplat ceva cu totul neasteptat. Hikaru a iesit cu 4 puncte avantaj (6,5-2,5) in urma unui joc mult mai bun decat cel prestat de Carlsen. Si meciul parea sa fie practic jucat. Cum era de asteptat, in portiunea 3m+1s, Magnus reduce diferenta dar nu suficient. Raman doua puncte (10,5- 8,5) la scorul general, in favoarea lui Hikaru. Totusi, in previziunea ultimei portiuni, cea de bullet 1m+1s, foarte multi erau convinsi ca nu se va schimba mult, soarta acestui meci. Insa, Carlsen joaca bine, intoarce unele pozitii defavorabile sau egale si ajunge la scor identic! 11,5-11,5 cand mai erau 17 minute de joc. Urmeaza insa, doua remize si doua victorii ale lui Hikaru, apoi cu aproximativ 3 minute inainte de timpul limita de joc, Magnus intra in pozitie castigata si se petrece ceva, care a lasat un gust foarte amar multora dintre cei care priveau. Hikaru joaca la "tragere de timp", reuseste sa efectueze multe mutari iar cand timpul sau este superior cu cateva secunde, numaratoarei inverse, nu mai muta, pentru a nu da sansa lui Magnus sa incerce egalarea in ultima partida. Scor final 14,5-13,5. Spectacol bun, pacat de acest gest las al lui Hikaru...

Iata partidele acestei finale:

Cei 20000 $ alocati finalei, au fost repartizati astfel: Hikaru Nakamura 15178,57 iar Magnus Carlsen 4821,43. Mai jos aveti legaturi, spre toate articolele originale Chess.com, privind aceasta competitie.

FINALA, 18 decembrie 2022: GM Hikaru Nakamura vs GM Magnus Carlsen 14,5-13,5. Detalii AICI.

Prima semifinala, 15 decembrie 2022: GM Hikaru Nakamura vs GM Nihal Sarin 14,5-10,5. Detalii AICI.

A doua semifinala, 16 decembrie 2022: GM Magnus Carlsen vs GM Maxime Vachier-Lagrave 17-9. Detalii AICI.

Meciuri jucate in faza Sferturi de finala, SPEED CHESS CHAMPIONSHIP 2022 Chess.com:

Meci 1, GM Nihal Sarin vs GM Ding Liren 17-9. Detalii AICI.

Meci 2, GM Hikaru Nakamura vs GM Levon Aronian 15,5-8,5. Detalii AICI.

Meci 3, GM Magnus Carlsen vs GM Fabiano Caruana 22-4. Detalii AICI.

Meci 4, GM Wesley So vs GM Maxime Vachier-Lagrave 12,5-16,5. Detalii AICI.

Faza: Optimi de finala (8 meciuri, 16 jucatori).

Maciul 1, 23 noiembrie 2022: GM Fabiano CARUANA vs GM Arjun ERIGAISI 14,5-12,5. Detalii AICI.

Meciul 2, 27 noiembrie 2022: GM Ding Liren vs GM Alexander Grischuk 14-12. Detalii AICI.

Meciul 3, 28 noiembrie 2022: GM Ian Nepomniachtchi vs GM Maxime Vachier-Lagrave 11,5-19,5. Detalii AICI.

Meciul 4, 30 noiembrie 2022: GM Levon Aronian vs GM Dmitry Andreikin 15-14. Detalii AICI.

Meciul 5, 6 decembrie 2022: GM Magnus Carlsen vs GM Dommaraju Gukesh 23-7. Detalii AICI.

Meciul 6, 7 decembrie 2022: GM Nihal Sarin vs GM Anish Giri 15-14 (after Tie break games). Detalii AICI.

Meciul 7, 8 decembrie 2022: GM Wesley So vs GM Nodirbek Abdusattorov 14,5-12,5. Detalii AICI.

Meciul 8, 8 decembrie 2022: GM Hikaru Nakamura vs GM David Paravyan 19,5-7,5. Detalii AICI.