ChessGP Logo

FIDE WWCM 2020 Logo

Meciul pentru titlul mondial feminin, opune detinatoarea titlului GM Ju Wenjun (2584, CHN), contra challengerei GM Aleksandra Goryachkina (2578, RUS). Se joaca primele 6 partide la Shanghai in China iar restul pana la 12 la Vladivostok in Rusia, inclusiv un eventual Play-off. Cel mai important eveniment individual feminin al sahului, in anul 2020 va ocupa o buna parte din luna ianuarie (5-24). Fondul de premiere, este unul record pentru jucatoare: 500 000 euro. Se imparte in procente, 60% castigatoarea si 40% invinsei. Daca se va juca un Play-off atunci raportul va fi 55:45. Controlul timpului este 90 minute pentru 40 mutari si apoi 30 minute pentru restul partidei. Incepand cu mutarea 1 se acorda 30 secunde bonus, pentru fiecare mutare efectuata. Nu se poate face remiza prin intelegere sau propunere pana la mutarea 40. Primele 6 partide sunt de la ora 9:30 a Romaniei, pe 5 si 6, 8 si 9, 11 si 12. Datele sarite sunt zile de pauza